Vladimír Doležal

Vladimír Doležal se narodil 17. 5. 1918 ve Velkém Meziříčí a po dokončení školy se vyučil sazečem. Volný čas vyplňoval už od útlých let sportem, největší oblibu ale našel ve fotbalové brance. Ve třicátých letech 20. století náš první tým působil v Bradově západomoravské župě a před válkou se probojoval až do I.A třídy, což tehdy byla třetí nejvyšší fotbalová soutěž. Mladý gólman se brzy vypracoval v jednu z největších osobností týmu a celé Bradovy župy. To všechno vedlo k jeho nominaci do župního (krajského) výběru Brna, ve kterém na sebe upozornil výbornými výkony, tehdejší dobový tisk jeho výkony okomentoval takto: Největším objevem včerejška byl meziříčský brankař Doležal. S jistotou a klidem starého routinéra pochytal spoustu bezvadně střílených míčů, aniž by mu býval i nejobtížněji zachycený míč vypadl z rukou. Doležal je velikým talentem a je už dnes zralý na mužstvo nejlepší kvality.

Kolem brankáře Doležala začalo být v roce 1939 "veselo" a vedení SK VM začalo dostávat nabídky na jeho přestup. S konkrétní nabídkou přišla už v té době velice silná AC Sparta Praha, která byla tehdejším mistrem ligy, dále SK Židenice, které se umístily na 6. místě ligové tabulky, nakonec se ale vedení klubu dohodlo na přestupu s druholigovou SK Olomouc ASO. Hned ve své první sezóně 1939/40 se mohl radovat ze zisku Českomoravského poháru (nynější Pohár FAČR), když olomoučtí porazili ve dvojkolovém finále ligový SK Prostějov. V sezóně 1940/41 se SK Olomouc ASO stává vítězem divize a ve kvalifikačním turnaji nepoznává přemožitele a postupuje tak do první ligy. V první lize čelil brankář Doležal všem největším hvězdám tehdejšího českého fotbalu, v čele s Josefem Bicanem z pražské Slavie. SK Olomouc ASO a s ní i Vladimír Doležal působila v nejvyšší lize celkově čtyři sezóny, nejlépe se umístila na 7. místě tabulky. V roce 1947 dostává Vladimír Doležal nominaci do národního týmu na přátelské utkání proti Dánsku a odcestoval tedy s reprezentační výpravou do Kodaně. V duelu, který se uskutečnil v pátek 20. 6. 1947 a skončil nakonec nerozhodně 2:2, odchytal ovšem celých 90 minut sparťanský gólman Horák a na Vladimíra Doležala při jeho jediné zkušenosti v dresu se lvíčkem zůstalo místo pouze na lavičce náhradníků. Vladimír Doležal poté ještě působil v SK Olomouc ASO i po sestupu do divize, v roce 1948 si však odskočil na roční angažmá do ČSS Olomouc, která hrála nižší soutěž. V roce 1949 končí v pouhých 31 letech aktivní fotbalovou kariéru.

Ve 32 letech se Vladimír Doležal přesunul z fotbalové branky na post trenéra. Jeho první štací bylo družstvo SK Hejčín-Olomouc, předchůdce dnešní SK Sigma Olomouc, v tomto klubu působil opakovaně, nejvýraznější úspěch měl v období, když se klub jmenoval SK Moravské železárny Olomouc. Mezi jeho nejslavnější svěřence v olomouckém týmu patřil brankář Antonín Kramerius, který získal dva tituly se Spartou Praha, dále také velice zajímává osobnost v podobě Miroslav Rödra, který kopal v šedesátých letech za pražskou Duklu, následné emigroval do USA, kde se stal prvním českým hráčem v americké NFL a v neposlední řádě bývalý trenér fotbalového národního týmu Karel Brückner. Vladimír Doležal byl také účastníkem zápasů starých gard, které v té době začínaly nabírat na popularitě, chytával zde za olomoucké výběry. V důchodovém věku se Vladimír Doležal přestěhoval z Olomouce do Tišnova, kde nadále s nadšením sledoval sportovní dění. Jeho životní pouť skončila dne 8. července roku 2000 v Tišnově ve věku 82 let.

Předválečné mužstvo SK Velké Meziříčí (gólman Doležal v dolní řádě třetí zleva)

Gólman Doležal odebírá míč před útočníkem Bicanem

Udělování pokynů hráčům SK Moravské železárny Olomouc