Předsezónní cíl v podobě umístění v lepší polovině tabulky se splnil. Jak se na konečné deváté místo v tabulce díváš? Měl tým navíc?

Pokud se kouknu na tabulku směrem nahoru, jsou tam kluby daleko větší a je super, že se s těmito kluby můžeme měřit a na pár výjimek jsme s nimi odehráli vyrovnané zápasy. Směrem dolů to beru tak, že jsme nejlepší z druhého sledu týmů na podobné úrovni jako my, takže to není vůbec špatný. Navíc by bylo, ale těch důvodů, proč to tak není je více – tréninková úroveň, docházka, počet tréninků, zranění, nestálost sestavy, herní výkyvy, forma hráčů, vítězná série, sebevědomí, určitě i štěstí, ale to přeje většinou připraveným a nám tam vždy, když jsme se mohli odrazit nahoru, něco chybělo.

Jak se ti líbily výkony týmu po herní stránce? Vyzdvihl bys výkony některých jednotlivců?

Kluci mi říkají, že je moc nechválím. Já prostě chci, aby ze sebe vydali v zápasech vždy to nejlepší a já tam prostě vidím rezervy, které jsou v silách týmu i jednotlivců odstranit, jen se prostě někdy nechce nebo se tomu nedá 100%, něco se podcení a soupeři nás potrestají. Proto moc nechválím, protože vím, že tento tým, kdyby se hecnul a stál víc při sobě, tak by dokázal víc. Jednotlivce vyzdvihovat nechci, každý má na hřišti svou roli, ale je jasný, že hráči co dávají branky a nahrávají na ně jsou víc vidět než ti co si plní defenzivní úkoly. Jestli musím, tak do ofenzivy táhnul tým Robin Demeter a můj obdiv co všechno zvládne v defenzívě má Martin Puža.

Jaký jarní zápas se týmu nejvíce povedl a proč?

Dle ohlasu diváků asi Kroměříž, ta nám prostě sedí a umíme na ní zahrát. Zápasů se povedlo více, ale vyloženě, že si jednou sednu a budu vzpomínat na něco extra z jara 2022, to asi ne. Byly to takové poklidné zápasy.

Který zápas se týmu naopak povedl nejméně?

Na jaře co se týče výsledku, tak nemůžu určitě vynechat Hlučín, tam to byla ostuda. Pak zápas ve Frýdku, kde nás domácí předčili úplně ve všem. Z domácích zápasů je škoda vedení 2:0 a nakonec porážka 4:2 s Baníkem B.

Tým dokázal oproti minulým konfrontacím hrát vyrovnané zápasy s mladými rezervami ligových mužstev. Čím si to vysvětluješ?

Nevím, těžko říct, souhra okolností. Je pravda, že bodů jsme s nimi získali víc než obvykle. Jsou to profíci a hrát s nimi fotbal nahoru dolů by byla naše smrt, proto jsme volili spíše defenzivnější strategii, kdy mladíci nemají ještě takové zkušenosti hrát do zavřené obrany a nám pak vyhovovalo chodit do brejkových situací.

Co říkáš na domácí návštěvy diváků? Průměr na jarní domácí zápasy byl 301 diváků. Návrat na tradičních nedělních 10:15 se tedy nejspíš osvědčil.

Beru to tak, že podzimní experiment se nepovedl. Určitě si to nevyčítám, že jsme to zkusili. Po covidu byla ideální doba na to něco změnit, prostě to nebylo dobré řešení a proto se přistoupilo zpět ke klasice a jsem rád, že se návštěvnost zase zvedla. V další sezóně budeme pokračovat v nedělním čase, ale pokud to zkraje sezóny půjde, tak bychom chtěli hrát v pátek odpoledne.

Antonín Plichta s Robinem Demeterem nastříleli dohromady 29 branek. Tedy více než polovinu gólů našeho mužstva. Jak bys okomentoval tento jejich gólový počin? Nebyl tým až moc závislý na jejich výkonech?

Mít dva hráče v nejlepší desítce střelců soutěže je super. Robin v průběhu jara dostal trochu jinou roli, hrál výše a dostával se častěji do zakončení. Tonda se zkraje jara gólově trápil a odšpuntoval se až v druhé polovině, každopádně bez podpory ostatních hráčů by tyto čísla neměli.

Věkový průměr týmu patřil k největším z celé MSFL. Někteří důležití hráči můžou brzy skončit. Vidíš v klubu nebo v okolí potencionální náhrady za tyto hráče?

Já bych to neviděl tak hrozně, průměr nám zvedli Pavel Mezlík s Lukášem Berkou, kteří už byli hráči béčka a jen nám pomáhali, když jsme měli zraněné hráče. Omlazování je přirozená věc, čeká každý tým a nás taky nemine. Já ale nekoukám na věk, ale na výkon a tam naši starší hráči pořád svou roli zvládají. Náhrada by měla být v našich mladých, kteří už tu nějaký čas jsou a od starších by se měli učit.

Klub oznámil odchod šesti hráčů (Pavlík, Urbánek, Sargsyan, Nedvěd a bratři Demeterové). Je možný ještě odchod některých dalších hráčů? Gólman Kolář míří na zkoušku do druholigové Vlašimi. Jak by se v případě jeho přestupu řešila brankářská otázka?

Popravdě jsem nečekal, že tolik hráčů odejde a ještě k tomu ze základu. Pro klub to je ale výzva, která tu dlouho nebyla. Tým čeká přestavba, ale to je fotbalový život a nás to postihlo nyní. Všem, co odešli patří poděkování, určitě největší si zaslouží Robin, který byl u všech úspěchů posledních let. Marek Kolář je na 14denní zkoušce a než začneme s přípravou, tak budeme vědět, jak na tom jsme. Brankář by se v případě jeho odchodu určitě řešil, ale jsem strašně rád, že Adam Dubec svou úlohu zvládnul a víme, že je schopný chytat i v MSFL. O dalších odchodech nevím a beru to tak, že zbytek týmu začne normálně letní přípravu.

Jak to vypadá s posilováním týmu? Jsou na obzoru nějaká zajímavá jména?

Vše je ve fázi vyjednávání, určitě nespíme a je jasné, že pokud tým opustí kvalita, tak kvalita by měla přijít.

Kdy týmu začíná příprava na novou sezónu?

Kluci mají zasloužené měsíční volno a sejdeme se v pondělí 11.7. První tréninky budou již v tomto týdnu před oficiálním nástupem do přípravy formou individuálních běhů. Doufám, že kluci nic nepodcení a do přípravy dorazí ve stavu, kdy nebudou začínat od nuly, protože není čas ztrácet čas a prvních 14 dní bude o kondici a teprve pak bude čas na herní věci.

Co bys vzkázal fanouškům FC VM?

Moc si vážíme jejich podpory a těšíme se na ně v další sezóně.


FC Velké Meziříčí - MSFL 2021/2022 - 9.místo, 45 bodů, 13-6-13, 52:52

Branky: 15x Antonín Plichta, 14x Robin Demeter, 10x Petr Dolejš, 4x Martin Puža, 2x Jan Nedvěd, Radim Šuta, Mirek Malata, 1x Michal Bouček, Patrik Mucha, Matěj Sysel

Počet odehraných zápasů a minut: Martin Puža 33/2919, Antonín Plichta 33/2593, Robin Demeter 31/2758, Patrik Mucha 31/2661, Mirek Malata 31/972, Radim Šuta 30/2256, Marek Kolář 29/2497, Jan Nedvěd 29/2416, David Komínek 26/2280, Petr Dolejš 25/2136, Michal Bouček 25/1589, Jakub Vašíček 25/1204, Patrik Demeter 19/1628, Martin Pavlík 19/1136, Jiří Urbánek 17/1035, Matěj Sysel 17/685, David Karmazín 13/594, Filip Vošmera 11/274, Marek Malata 9/177, Pavel Mezlík 7/154, Adam Zdeněk Dubec 6/478, Lukáš Berka 2/159, David Ráliš 2/25

Žluté karty: 15x Robin Demeter, 8x Patrik Mucha, 7x David Komínek, Radim Šuta, 4x Antonín Plichta, Martin Puža, Petr Dolejš, Patrik Demeter, 3x Jan Nedvěd, 2x Marek Kolář, Michal Bouček, Martin Pavlík, Matěj Sysel, Jiří Urbánek, Filip Vošmera, 1x Jakub Vašíček, David Karmazín

Červené karty: 2x David Komínek, 1x Patrik Mucha, Martin Pavlík

Realizační tým: hlavní trenér Jan Šimáček, asistent trenéra Libor Švec, vedoucí týmu Lukáš Machát, masér Petr Šilhán