Theodor Gebre Selassie
Nejslavnějším odchovancem klubu je bezesporu Theodor Gebre Selassie. Tento bývalý reprezentant začínal v naší mládeži v roce 1993. Theo svojí fotbalovou šikovností a píli zaujal ve starších žácích klub FC Vysočina Jihlava a v roce 1998 do tohoto klubu přestoupil. Zde se postupně propracovával všemi mládežnickými týmy a po skončení dorostu se v roce 2005 rozhodl pro hostování v divizním A - týmu našeho klubu. Po sezoně 2005/06 se Theo vrátil do FC Vysočina Jihlava a začal zde přípravu s tehdy třetiligovým béčkem Jihlavy. V béčku se mu začalo dařit a už v průběhu podzimní sezony byl přeřazen do druholigového A - týmu. Na jaře 2007 si připsal první start ve II. lize. Poté stačilo pouhých 18 utkání za Jihlavu a jeho kariéra dostala pořádný spád.
Na začátku ligové sezóny 2007/08 si ho do týmu vybrala pražská Slavia, se kterou podepsal čtyřletý kontrakt. V sezónách 2007/08 a 2008/09 získal se Slavií mistrovské tituly. Od podzimu 2008 pak hostoval v Liberci. V létě 2009 na něj uplatnil Liberec opci a Gebre Selassie se stal jeho hráčem. V dresu Liberce slavil český titul v sezóně 2011/12. V květnu 2011 debutoval v národním týmu, absolvoval úspěšné EURO 2012 a po něm přestoupil do Werderu Brémy.
Svůj debut v německé Bundeslize odehrál za tým Werderu 24. srpna 2012 v zápase proti Borussii Dortmund, v tomto duelu také vsítil svůj první bundesligový gól. V květnu 2019 se Theodor rozhodl ukončit svojí reprezentační kariéru. Za naší reprezentaci nastoupil k 54 zápasům a stihl v nich vstřelit tři góly. V roce 2020 již ve Werderu Brémy načal svojí devátou sezónu a v této deváté sezóně se stal Theo klubovou legendou, když 2.1. 2021 si připsal 251. bundesligový start, čímž překonal klubový rekord peruánského útočníka Claudia Pizzara. V květnu 2021 se Theo rozhodl po devíti letech ukončit své působení ve Werderu Brémy a vrátil se zpět do České republiky. V červnu 2021 Slovan Liberec oznámil návrat Theodora na české fotbalové stadióny. Dne 4.6. 2023 ukončil Theo ve 36 letech svoji bohatou fotbalovou kariéru.
Vladimír Doležal
Vladimír Doležal se narodil 17. 5. 1918 ve Velkém Meziříčí a po dokončení školy se vyučil sazečem. Volný čas vyplňoval už od útlých let sportem, největší oblibu ale našel ve fotbalové brance. Ve třicátých letech 20. století náš první tým působil v Bradově západomoravské župě a před válkou se probojoval až do I.A třídy, což tehdy byla třetí nejvyšší fotbalová soutěž. Mladý gólman se brzy vypracoval v jednu z největších osobností týmu a celé Bradovy župy. To všechno vedlo k jeho nominaci do župního (krajského) výběru Brna, ve kterém na sebe upozornil výbornými výkony, tehdejší dobový tisk jeho výkony okomentoval takto: Největším objevem včerejška byl meziříčský brankař Doležal. S jistotou a klidem starého routinéra pochytal spoustu bezvadně střílených míčů, aniž by mu býval i nejobtížněji zachycený míč vypadl z rukou. Doležal je velikým talentem a je už dnes zralý na mužstvo nejlepší kvality.
Kolem brankáře Doležala začalo být v roce 1939 pořádně veselo. Vedení SK VM se ozývaly velké týmy s nabídkou na jeho přestup. S přestupovým lístkem přišla už v té době velice silná AC Sparta Praha, která byla tehdejším mistrem ligy, dále SK Židenice, které se umístily na 6. místě ligové tabulky, nakonec se ale vedení klubu dohodlo na přestupu s druholigovou SK Olomouc ASO. Hned ve své první sezóně 1939/40 se mohl radovat ze zisku Českomoravského poháru (nynější Pohár FAČR), když olomoučtí porazili ve dvojkolovém finále ligový SK Prostějov. V sezóně 1940/41 se SK Olomouc ASO stává vítězem divize a ve kvalifikačním turnaji nepoznává přemožitele a postupuje tak do první ligy. V první lize čelil brankář Doležal všem největším hvězdám tehdejšího českého fotbalu, v čele s Josefem Bicanem z pražské Slavie. SK Olomouc ASO a s ní i Vladimír Doležal působila v nejvyšší lize celkově čtyři sezóny, nejlépe se umístila na 7. místě tabulky. V roce 1947 dostává Vladimír Doležal nominaci do národního týmu na přátelské utkání proti Dánsku v Kodani. V duelu, který se uskutečnil v pátek 20. 6. 1947 a skončil nakonec nerozhodně 2:2, odchytal celých 90 minut sparťanský gólman Horák a na Vladimíra Doležala při jeho jediné zkušenosti v dresu se lvíčkem na prsou zůstalo místo pouze na lavičce náhradníků. Vladimír Doležal poté ještě působil v SK Olomouc ASO i po sestupu do divize, v roce 1948 si však odskočil na roční angažmá do ČSS Olomouc, která hrála nižší soutěž. V roce 1949 končí v pouhých 31 letech aktivní fotbalovou kariéru.
Ve 32 letech se Vladimír Doležal přesunul z fotbalové branky na post trenéra. Jeho první štací bylo družstvo SK Hejčín-Olomouc, předchůdce dnešní SK Sigma Olomouc, v tomto klubu působil opakovaně, nejvýraznější úspěch měl v období, když se klub jmenoval SK Moravské železárny Olomouc. Mezi jeho nejslavnější svěřence v olomouckém týmu patřil brankář Antonín Kramerius, který získal dva tituly se Spartou Praha, dále také velice zajímává osobnost v podobě Miroslav Rödra, který kopal v šedesátých letech za pražskou Duklu, následné emigroval do USA, kde se stal prvním českým hráčem v americké NFL a v neposlední řádě bývalý trenér fotbalového národního týmu Karel Brückner. Vladimír Doležal byl také účastníkem zápasů starých gard, které v té době začínaly nabírat na popularitě, chytával zde za olomoucké výběry. V důchodovém věku se Vladimír Doležal přestěhoval z Olomouce do Tišnova, kde nadále s nadšením sledoval sportovní dění. Jeho životní pouť skončila dne 8. července roku 2000 v Tišnově ve věku 82 let.
Předválečné mužstvo SK Velké Meziříčí (gólman Doležal v dolní řádě třetí zleva)
Gólman Doležal odebírá míč před útočníkem Bicanem
Udělování pokynů hráčům SK Moravské železárny Olomouc